Jak rozpoznać ptaki?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten bez wątpliwości traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego niecodziennie zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest szalenie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie i szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki niezwykle często można znaleźć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Rozpoznawanie ptaków

Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by orientujący się w temacie ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Jak rozpoznać ptaki?