Popularne ptaki w Europie

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych również wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te szalenie często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji , a także Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ po części traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy lub też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską , a także Białowieską.

Występowanie ptaków

Jest to gatunek popularny na terenie naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem w całej Europie. Mimo, iż nierzadko za najmniejszego ptaka bierze się strzyżyka, to właśnie sięgający najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Popularne ptaki w Europie