Popularne ptaki w Europie

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych również wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te szalenie często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji , a także Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ po części traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy lub też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie i znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską , a także Białowieską.

Występowanie ptaków

Jest to gatunek popularny na terenie naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem w całej Europie. Mimo, iż nierzadko za najmniejszego ptaka bierze się strzyżyka, to właśnie sięgający najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo rozmiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego znajduje się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego rozpoznaje się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *