Jak rozpoznać ptaki?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten bez wątpliwości traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego niecodziennie zestawienie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest szalenie łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają takie same ubarwienie i szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki niezwykle często można znaleźć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Rozpoznawanie ptaków

Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by orientujący się w temacie ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać w trakcie swoich wojaży. Sójka to również ptak wybitnie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *